آموزشی

روانشناسی رنگ ها برای اتاق کودک

مترجم: شیما نیکی

برگرفته از سایت: www.impressiveinteriordesign.com

انتخاب رنگ صحیح برای اتاق کودک شما سفری بسیار جذاب می تواند باشد.در حال حاضر روانشناسی رنگ اتاق کودک امری بسیار موثر و قابل اعتماد است. قطعا شما می خواهید برای کودکتان بهترین ها را داشته باشید. بنابراین فکر کردن درباره این اثرات و اینکه چگونه بر رشد و رفتار فرزندتان تأثیر می گذارد، ممکن است شما را در انتخاب بهترین رنگ برای کودک خود هدایت کند.

 • رنگ گرم بکار ببرید

این امر ثابت شده است که رنگ های گرم مطابق احساسات کودکان هستند. شما همیشه می توانید یک محیط راحت و صمیمی با سایه های قوی قرمز، نارنجی و زرد داشته باشید. به جز احساسات شاداب و لذت بخش که می توانید تجربه کنید، این امر باعث می گردد،ذهن تحریک شود و بدن تازه تر و فعال ترگردد.رنگ کردن یک دیوارتنها با رنگ کرم وترکیب کردن آن با یک دکوراسیون با رنگ مشابه ویا ایجاد یک کنتراست بین رنگ های گرم وسردبیش از هر چیزی موثر است و منجر به ایجاد تعادل بین رنگها وکاهش انرژی منفی می گردد.

Color-Psychology-For-Baby-Rooms-2-1 Color Psychology For Baby Rooms

 • نارنجی روشن و شاد

تم گرم وتحریک کننده نارنجی منجر به بهبود تعاملات اجتماعی می گردد ومیل به برقراری ارتباط و گفت وگو را افزایش می دهد. حتی با تاثیر مثبت آن بویژه اگر با انباشت رنگ زیاد باشد، اتاق را در انرژی غرق می کند. همراه این رنگ باید نور زیادی به کار برده شود تا از احساس شلوغی بکاهد.Color-Psychology-For-Baby-Rooms-3-1 Color Psychology For Baby Rooms

 • قرمز برای انباشتی از انرژی

قرمز رنگ هیجان است و بدن را با نیروی انسانی پر می کند و ذهن با ظاهر جسورانه آن را به تپش در می آورد. میزان تنفس و ضربان قلب تحت تاثیر محیط قرمز افزایش می یابد. درصورت صرف وقت بیش از حد در چنین محیط هایی می تواند باعث افزایش خشونت ویا کاهش توانایی تمرکزتان شود. بنابراین با وجود اینکه رنگ قرمز به اتاق مقداری انرژی وارد می کند، امابرای کودکان بیش فعال زیاد مناسب نیست.(توضیح مترجم: به صورت ترکیبی و محدود استفاده گردد.)Color-Psychology-For-Baby-Rooms-4-1 Color Psychology For Baby Rooms

 • قدرت شفا دهندگی رنگ آبی

علم روانشناسی می گوید:اگر تنالیته رنگ آبی به درستی انتخاب نگردد، سایه های آبی می توانند به شما احساس آبی دهند. آبی متمایل به خاکستری بیشتر این حس را ایجاد می کند. درجهت عکس آن رنگ آبی روشن متمایل به گرمی می تواند استرس را کاهش وبهره وری را افزایش دهد.این رنگ نیز برای کودکانی که درغذا خوردن مشکل دارند توصیه نمی شود.

Color-Psychology-For-Baby-Rooms-5-1 Color Psychology For Baby Rooms

 • صورتی برای حواس زنانه

روانشناسی رنگی برای اتاق های مهد کودک می گوید حتی صورتی که به طور مرتب برای دختران مورد استفاده قرار می گیرد ، می تواند برای پسر مناسب باشد. محققان علوم رفتاری که کودکان بازداشت شده دردادسرای سانفرانسیسکو را مورد توجه قرار داده اند، معتقدند که رفتار خشونت آمیز آنها در اتاق های صورتی کاهش یافته است. این رنگ خود به تنهایی موجب اعمال ورفتارهای ملایمتری می گردد. اما درنظر داشته باشید که اضطراب یک نتیجه معمول از استفاده بیش از حد از این رنگ است.

Color-Psychology-For-Baby-Rooms-6 Color Psychology For Baby Rooms

 • رنگ زرد

این رنگ روشن وشاد است.رنگ خورشید است. زرد می تواند نور را به هر اتاقی وارد کند. اما استفاده بیش از حد آن منجر به گریه کودکتان خواهد شد. این اتفاق می افتد، زیرا فعالیت های فکری و حرکت عضلانی در هنگام زرد شدن محاصره می شود، بنابراین رنگ باید حداقل به عنوان یک لهجه یا اهداف دکوراسیون استفاده شود.

Color-Psychology-For-Baby-Rooms-7-1 Color Psychology For Baby Rooms

 • آبی روشن(AQUA)

فشار خون را کاهش می دهد، بدن را آرام و افکار را پاک می کند. نور آن سبک وملایم است. در عین حال استفاده بیش از حدآن رشد وپیشرفت کودک را کاهش می دهد.Color-Psychology-For-Baby-Rooms-8 Color Psychology For Baby Rooms

 • رنگ های سردتر

بنظرمی رسد برای عریض تر کردن اتاق وآرامتر کردن ودلپذیر تر کردن اتاق به کار می روند. بدن و ذهن توسط تن های ملایم رنگ های سردتر تحریک می شوند. همچنین این رنگ ها با احتیاط زیادی باید استفاده شوند تا بتوانند احساس نا خوشایند سرد و غیرمنتظره را ترک کنند. ترکیب آن با پارچه های نرم وکرمی رنگ می تواند مناسب باشد.

Color-Psychology-For-Baby-Rooms-9 Color Psychology For Baby Rooms

 • قهوه ای(brown)

براون یک رنگ طبیعی و خاکستری است و اگر به درستی استفاده شود، یا قهوه ای تیره یا بژ، سبب ایجاد حس گرما و زمین در اتاق می شود.Color-Psychology-For-Baby-Rooms-10 Color Psychology For Baby Rooms

 • خاکستری

تنهای خنثی تمایل به تحریک  فکر کردن دارند و احساسات را تشویق می کنند. بنابراین دریغ نکنید که از این تن در پایین( زمین )استفاده کنید.

Color-Psychology-For-Baby-Rooms-11-1 Color Psychology For Baby Rooms

 • سبز

سبز نماد طبیعت و در نتیجه محیط آرام را ترویج می کند. سبز با شفا و سلامت روبرو است و تأثیر آرام بخش بر بدن و ذهن دارد، باعث کاهش اضطراب و افزایش غلظت می شود. قرار گرفتن در معرض رنگ سبز ممکن است حتی توانایی خواندن را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که با قرار دادن یک برگ سبز شفاف در بالای متن، دانش آموزان سرعت خواندن و درک خود را بهبود بخشیدند.Color-Psychology-For-Baby-Rooms-12-1 Color Psychology For Baby Rooms

 • بنفش: باشکوه، اسرار آمیز ولوکس

بنفش به مدت طولانی با سلطنت مرتبط شده است. بنفش در طبیعت نادر است بنابراین “غیر طبیعی” ترین رنگ است.

Color-Psychology-For-Baby-Rooms-13-1 Color Psychology For Baby Rooms

همانطور که در مورد بزرگسالان مطرح است، مطالعات نشان داده اند که نوزادان کاملا به رنگ بنفش علاقه بیشتری نسبت به رنگ های دیگر دارند.درک آن توسط چشم آسان است و لوکس، آرام، شیک وانتخاب مناسبی برای کودکان است.

 • سفید

رنگ سفید امید وانرژی را با خود به ارمغان می آورد. بویژه کودکان محدود و مقید راتحت تاثیر خود قرار می دهد. نحوه ارزیابی آن ها از خودشان را افزایش می دهد. بهترین کاربرد آن در ترکیب با سایر رنگ ها است.

Color-Psychology-For-Baby-Rooms-14-1 Color Psychology For Baby Rooms

 • مشکی

اتاق های مهد کودک به ندرت دارای عناصر مشکی می باشد. زیرا مشکی رنگی است که باید به نحو متعادل مورد استفاده قرار گیرد. مشکی قدرتمند و تاریک است، بنابراین اگر اتاق دارای پنجره های بزرگ ونور طبیعی زیادی است، در ترکیب با سایه های متضاد از آن  استفاده کنید.

نتیجه گیری

درحالیکه علم می تواند مفاهیم کلی وعمومی را به کارببرد، توجه داشته باشید که پاسخ های روانشناسی عمیقا شخصی هستند. شما ممکن است با توجه به فرهنگ وزمینه های شخصی تان احساس متفاوتی درخصوص یک رنگ داشته باشید. که البته خوب است. اگر پسر کوچک شما رنگ قرمز را دوست دارد، درباره مسائل منفی نگران نباشید. مغز برای شناسایی آنچه نیاز دارد و دوست دارد طراحی شده است و به ما جهت هدایت را پاداش می دهد. به عبارت دیگر، اگر کودک شما خوشحال باشد، ذهن او نیز خوشحال است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن